W dniu 3 marca 2012 roku  Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w Chełmie zorganizował jednodniową wycieczkę na Ukrainę. Wycieczka miała charakter patriotyczno – historyczny. Dzięki uprzejmości Mera Włodzimierza Wołyńskiego mieliśmy niesamowitą przyjemność zwiedzić zamknięty żeński klasztor w miejscowości Zimne. Obiekty klasztorne, które pochodzą z XI wieku, na przestrzeni ostatnich 20 lat były w pełni odrestaurowane. Jest to miejsce kultu religijnego, gdzie mieszkańcy Ukrainy organizują pielgrzymki i masowo odwiedzają.

            Następnie zwiedziliśmy Włodzimierz Wołyński, miasto, które powoli „dogania” Europę. Widać szereg prac jakie są realizowane pod kątem zbliżających się mistrzostw EURO 2012, jednakże jakość dróg na rzadziej uczęszczanych trasach nie odbiega od naszych. Kolejnym etapem wycieczki był cmentarz w Bielinie, który jest pod opieką Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji AK oraz funkcjonariuszy SG. Mieliśmy okazję zapalić znicze i odmówić modlitwę. Wizyta na cmentarzu dała nam możliwość dokonania rekonesansu pod kątem wykonania niezbędnych prac po zimie.

            Wyjazd organizowany był wspólnie z członkami Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji AK

       Jako funkcjonariusze mieliśmy możliwość poznania historii tamtych miejsc od osób, które bardzo emocjonalnie związane są z miejscami upamiętniającymi miejsca walk oraz pochówku żołnierzy Korpusu  Ochrony Pogranicza oraz integracji dwóch pokoleń, które jak się okazuje mają ze sobą bardzo wiele wspólnego.