Funkcjonariusz Straży Granicznej, pełniący służbę w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej – Olgierd STAŃSKI, reprezentował naszą formację w Europejskich Igrzyskach Służb Policyjnych i Straży Pożarnej, które w dniach 11-12 lipca odbyły się na hiszpańskiej Teneryfie. I to jak reprezentował !

Były olimpijczyk z Sydney, trzykrotny mistrz Polski w rzucie dyskiem był bezkonkurencyjny w dwóch dyscyplinach lekkoatletycznych. Najpierw okazał się najlepszy w pchnięciu kulą, uzyskując wynik 14,32 m. i dystansując następnego kulomiota o prawie 4 metry. W drugiej, swojej koronnej konkurencji, rzucie dyskiem jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami była jeszcze bardziej przytłaczająca. W swojej najlepszej próbie Olgierd uzyskał wynik 54,68 m. i wyprzedził drugiego zawodnika o ponad 17 metrów. W Igrzyskach na Teneryfie startowało 20 osób z Polski, w tym tylko dwie ze Straży Granicznej.

Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w Chełmie był jednym ze sponsorów występu Olgierda Stańskiego na zawodach w Hiszpanii. Dziękujemy za wspaniały występ i godne reprezentowanie Związków Zawodowych Straży Granicznej.

Kim jest Olgierd Stański ? Dla wielu osób interesujących się sportem nie jest postacią anonimową. Urodził się 4 kwietnia 1973 roku w Siedlcach i od lat szkolnych zaczął trenować lekkoatletykę. Kolejno w Wildze Garwolin, Pogoni Siedlce, AZS AWF Biała Podlaska, NKS Namysłów i AZS UMCS Lublin. W szczytowym okresie swojej kariery zawodniczej osiągnął wynik 64,20 m. w rzucie dyskiem, podczas I ligi Pucharu Europy w lekkoatletyce. Trzykrotnie pod rząd, w latach 1999, 2000 i 2001 zdobywał mistrzostwo Polski. Reprezentował nasz kraj na Olimpiadzie w Sydney w 2000 roku oraz w Superlidze Pucharu Europy w lekkoatletyce w 2002 roku, gdzie z wynikiem 60,88 m. zajął 3. miejsce. Od stycznia 2008 roku pełni służbę w Straży Granicznej.

Artykuł o sukcesie Olgierda Stańskiego w gazecie „Wspólnota bialska”