pol-ua 422 września 2013 roku o godzinie 11.15 na Stadionie Gminnym w Lubyczy Królewskiej został rozegrany rewanżowy mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami służb granicznych Polski i Ukrainy. Pierwsze spotkanie rozegrane w maju bieżącego roku w Rawie Ruskiej zakończyło pewną wygraną gospodarzy 4:1(2:0). Straż Graniczną reprezentowała Placówka SG w Hrebennem wzmocniona zawodnikami Placówki SG w Lubyczy Królewskiej, natomiast drużynę Państwowej Granicznej Służby Ukrainy tworzyli pogranicznicy z Rawy Ruskiej.pol-ua 3

            pol-ua 1W niedzielne przedpołudnie na obiekcie w Lubyczy Królewskiej zgromadziła się dość liczna ponad 100 osobowa grupa kibiców, która sportowym dopingiem wspierała obie jedenastki. Zmagania pomiędzy reprezentacjami Straży Granicznej z Polski i Ukrainy, rozpoczęto tradycyjnie odegraniem hymnów państwowych, następnie krótkim  przywitaniem gości i zgromadzonej publiczności. pol-ua 8Pierwszy gwizdek w wykonaniu sędziego Łukasza Ozdoby, dał sygnał do rozpoczęcia meczu. W pierwszej połowie oba zespoły zagrały z respektem i sytuacji  bramkowych było „jak na lekarstwo”. Druga część meczu przyniosła dużo więcej emocji  i  oczywiście to co jest „solą” piłki nożnej, czyli bramki. Spotkanie „pograniczników” z Polski i Ukrainy do końca trzymało wszystkich sympatyków w napięciu. pol-ua 6Ostatecznie, ten emocjonujący pojedynek zakończył się nikłą wygraną Straży Granicznej 2:1(0:0). Dla funkcjonariuszy Placówek SG z Hrebennego i Lubyczy Królewskiej, był to pierwszy od szesnastu lat mecz, z którego wyszli jako zwycięzcy. Cóż przysłowiowa gościnność została odstawiona w tym dniu na dalszy plan. Bramki dla zwycięzców zdobyli, obrońca gości strzałem samobójczym po akcji Jerzego Maciejki oraz Marcin Gołka z rzutu karnego. pol-ua 7Honorowe trafienie dla PSGU z Rawy Ruskiej padło po pięknym strzale M. Wielopolskiego z około 30 metrów.

         pol-ua 5   Drużyna  Straży Granicznej wystąpiła w składzie: mjr SG Janusz Nazarowicz – plut. SG Wojciech Krawczyk, kpr. SG Jarosław Chromiec, kpr. SG Marcin Borowiec, ppor. SG  Marcin Gołka, st. chor. SG Jerzy Lis, sierż. sztab. SG Jerzy Maciejko, st. sierż. SG  Sebastian Guz, chor. SG Tomasz Noworol, st.chor. SG  Bartosz Stefanik, mjr  SG Jan Pocztar, plut. SG Bartłomiej Hałas,  st.sierż. SG  Krzysztof Senderek.

            O organizację imprezy zadbali związkowcy oraz funkcjonariusze Placówek SG z Hrebennego i Lubyczy Królewskiej : mjr SG Henryk Bukała, mjr SG Ernest Gałczyński, kpt. SG Bogusław Kudelski, por. SG Łukasz Będziejewski, chor. sztab. SG Mariusz Skorniewski, st. chor. SG Jarosław Mroczkowski. Duże podziękowania należą się Komendantom obu Placówek, ppłk SG Jackowi Kozakowi i mjr SG Leszkowi Surmaczowi oraz współpracującym władzom samorządowym z Lubyczy Królewskiej, Jarczowa i Bełżca.

           pol-ua 9 Po spotkaniu głos zabrali gospodarze oraz goście, którzy krótko podsumowali niedzielne spotkanie:

mjr SG Leszek Surmacz – Komendant PSG Hrebenne „Cieszy, że ta inicjatywa jest realizowana już od tylu lat. To jest nasze drugie spotkanie w tym roku i mamy… remis. Na wiosnę z Rawy Ruskiej przyjechaliśmy na tarczy, teraz zrewanżowaliśmy się naszym kolegom wygrywając w Lubyczy Królewskiej”

Tomasz Leszczyński – Wójt Gminy Lubycza Królewska „Każda inicjatywa sportowa zasługuje na uznanie i pomoc. W ubiegłym roku w naszej miejscowości, gościliśmy  IV Turniej Służb Mundurowych o Puchar Starosty Tomaszowskiego, w tym roku mecz międzypaństwowy, czyli ranga zawodów z roku na rok wzrasta.

mjr  Maksym Trofimowicz – Komendant PSGU Rawa Ruska „Myślałem, że dobra passa będzie trwała nadal, niestety nasi koledzy z Polski zweryfikowali te plany na naszą niekorzyść. Oczywiście to mały uszczerbek na wizerunku całej gościnności jaka towarzyszyła nam w tym dniu w Lubyczy Królewskiej. Już zapraszam na rewanż do Rawy Ruskiej”

ppłk SG Jacek Kozak – Komendant PSG Lubycza Królewska „Chciałbym szczególnie podziękować Panu Wójtowi za okazaną pomoc. Jako współorganizator przedsięwzięcia chcę stwierdzić, że jest jednym z elementów naszych spotkań z kolegami za wschodniej granicy. Wspólne patrole, spotkania graniczne, praca na polu naukowym. Mecz piłki nożnej jest więc dopełnieniem całości naszych relacji”.pol-ua 2

Filmik z meczu: