W dniu wczorajszym, 10 stycznia 2012 roku odbył się tzw. „protest włoski” w drogowym przejściu granicznym PSG w Dorohusku. Akcja polegała na przekazie informacyjnym dla środków masowego przekazu, podróżnych oraz społeczeństwa.

Celem protestu nie było jakiekolwiek wstrzymywanie ruchu oraz powodowanie utrudnień w odprawie granicznej. W akcji udział wzięli również funkcjonariusze Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej, którzy podobnie jak Straż Graniczna zostali pominięci przy podwyżkach uposażeń w 2012 roku. Przed drogowym przejściem granicznym protestowało ponad 200 funkcjonariuszy trzech służb mundurowych.

Akcja protestacyjna trwała od godz. 12.0 do 15.00.  Tak zwany „protest włoski” odbywał się także w drogowym przejściu w Medyce oraz na Okęciu.

Podobna akcja przeprowadzona została przed drogowym przejściem granicznym w Hrebennem. Funkcjonariusze Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej rozdawali podróżnym ulotki informujące o przyczynach protestu i sytuacji panującej w służbach mundurowych. Protest trwał od godziny 12.00 do godz. 14.00.