Nieoczekiwana dymisja. Jak podaje TVN
Donald Tusk odwołał wiceministra spraw wewnętrznych Adama Rapackiego. Wniosek o jego dymisję złożył u premiera szef resortu Jacek Cichocki. Nieoficjalnie wiadomo, że jego następca został już powołany.

Jak mówiła wcześniej rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, przed złożeniem dymisji Cichocki rozmawiał z Rapackim. Rzeczniczka nie chciała jednak ujawnić przyczyn decyzji o odwołaniu wiceministra. Zaznaczyła, że szczegóły zostaną przekazane na konferencji prasowej po tym, gdy premier przyjmie dymisję Rapackiego. Ma ona odbyć się w środę.

Następca już jest

Nieoficjalnie wiadomo, że równocześnie z dymisją Rapackiego powołane zostały dwie osoby na stanowiska podsekretarzy stanu w MSW. Jeden ma zastąpić właśnie odwołanego wiceministra. Pytana o to Małgorzata Woźniak nie chciała ujawnić żadnych szczegółów. Powiedziała jedynie, że informacje będę przekazane w środę na konferencji prasowej. Według nieoficjalnych informacji „Dziennika Gazety Prawnej” Rapackiego ma zastąpić Michał Deskur, dotychczasowy członek gabinetu politycznego ministra Jacka Cichockiego.

– I tak długo byłem na stanowisku, bo cztery lata. Jestem rekordzistą, w najbliższych dniach odejdę z rządu – mówił wcześniej sam Rapacki w rozmowie z TVN24. Nie chciał odpowiadać na żadne szczegółowe pytania.

Konflikt z szefem resortu?

Rapacki dotychczas odpowiedzialny był za policję, Straż Graniczną i Biuro Ochrony Rządu. Zajmował się także bezpieczeństwem na Euro 2012. – Jest sporo osób, które mogłyby zastąpić ministra Rapackiego, aczkolwiek współpraca z panem ministrem układała nam się bardzo dobrze. To jest osoba bardzo kompetentna, która rzeczywiście świetnie zna się na rzeczy. Moim zdaniem jest świetnym szefem policji – komentował na antenie TVN24 Julisz Głuski, rzecznik prasowy Euro 2012 Polska.

Policjant z doświadczeniem

Rapacki jest generałem policji i emerytowanym nadinspektorem. Razem z komendantem głównym policji Andrzejem Matejukiem opracował szereg rozwiązań, które mają ułatwić walkę z przestępczością stadionową. Jednym z takich pomysłów są utworzone w lutym ubiegłego roku w policji specjalne zespoły do walki z przestępczością pseudokibiców.

Pracę w policji rozpoczął w 1980 r., a od roku 1988 był związany z KGP. Zajmował się problematyką przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej. W latach 1996-1997 był dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji. Był twórcą i pierwszym dyrektorem Biura ds. Narkotyków Komendy Głównej Policji. W wyniku połączenia tych dwóch biur powstało Centralne Biuro Śledcze KGP.

http://www.tvn24.pl/12690,1730049,0,1,rapacki-odwolany-nastepca-jest,wiadomosc.html

Pierwsze komentarze